مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ دوشنبه ۷ مهر -اِلأِثنين ١٠ صفر ١٤٤٢ - Monday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  997   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/9/1395    
 
 
ملزومات اخلاقی و رفتاری دوره جوانی

دوران جوانی مرحله حساسی از زندگی است که اگر با مجموعه ای از ملزومات اخلاقی و رفتاری همراه نشود، می‌تواند خطرآفرین باشد. یکی از نیازهای هر انسانی به ویژه در دوران جوانی نیاز به رفاقت و دوستی با دیگران است، چرا که انسان از داشتن رفیق خوب احساس شادی و مسرت می‌کند.

بیشتر جوانانی که به سقوط و انحطاط کشیده شده اند مساله همنشینی و مصاحبت با افراد شرور و فاسد را مهم‌ترین عامل شکست خود بر می‌شمارند و از این درد اجتماعی می‌نالند.قرآن کریم در مورد انتخاب دوست و همنشین در سوره فرقان آیه ۲۸ می‌فرماید: ای وای بر من، کاش فلان شخص را به عنوان دوست بر نمی‌گزیدم.

همچنین حضرت علی(ع) در نامه ای به حارث همدانی در مورد تاثیر دوست توصیه کرده است که از رفاقت با کسانی که افکارشان خطاست و اعمالشان ناپسند است برحذر باش، چرا که آدمی به راه روش رفیقش خو می‌گیرد و به افکار وی معتاد می‌شود. جوانان باید از رفاقت با سه کس اجتناب کنند:اول، هرزه بی باک چرا که او کار بد خود را برای تو خوب جلوه می‌دهد و دوست دارد تو هم مانند او باشی و در مورد دین و آخرت، تو را یاری نمی‌کند و همنشینی با او قساوت قلب می‌آورد و رفت و آمد با او مایه ننگ و عار است.

دوم، احمق چرا که فرد احمق به خیر و خوبی تو دستور نمی‌دهد و شری را هم نمی‌تواند دفع کند و به خاطر حماقتش به تو ضربه می‌زند. سوم، دروغگو چنین فردی راست نمی‌گوید و میان انسان دشمنی می‌اندازد.بعد از انتخاب دوست توجه به امور معنوی از مسائل مهمی است که باید مورد توجه جوانان بگیرد. توجه جوانان به امور معنوی و به کار گرفتن حس مذهبی می‌تواند بسیاری از مشکلات پدید آمده و ترس از آینده را برطرف سازد. جوانی که به معنویات اهمیت می‌دهد درست مانند کسی است که از یک پشتیبان بسیار قوی برخوردار باشد و در پیمودن راه‌های پرپیچ و خم زندگی او را یاری نماید. توجه به معنویات آثاری دارد:

آرامش خاطر؛ پرداختن به امور معنوی از قبیل نماز، روزه، توسل به اهل بیت علیهم السلام و تلاوت قرآن کریم آرامش خاطری به انسان می‌دهد که هرگز امور مادی چنین آرامشی برای انسان حاصل نمی‌شود.

محبوبیت اجتماعی؛ توجه به امور معنوی و عبادی، چنان محبوبیتی به جوان می‌دهد که هیچگاه احساس بی کسی و تنهایی و یا خواری در انظار مردم را ندارد. قرآن کریم در سوره مریم آیه ۹۶ می‌فرماید: همانا آنان که ایمان آوردند و کارهای شایسته انجام دادند و خداوند آنها را در نظر مردم محبوب می‌گرداند.

سومین موضوعی که جوانان باید به آن توجه کنند فضائل اخلاقی است که شامل موارد زیر می‌باشد:

توجه به نماز؛ نماز یکی از مهم‌ترین واجباتی است که اهمیت دادن به آن تا حد زیادی می‌تواند جوان را به سوی راههای موفق و درست سوق دهد. بزرگان دین، یکی از بزرگ‌ترین رازهای موفقیت خود را توجه به نماز دانسته اند. از این رو امام صادق(ع) می‌فرماید: هرگز شفاعت ما شامل حال کسی که نماز را سبک بشمارد نمی‌شود.

 

تلاوت قرآن؛ جوانان باید بدانند که انس با قرآن آنها را از گناه دور می‌کند و راه حق و موفقیت را نشان آنها می‌دهد.

توسل به اهل بیت(ع)؛ توسل و یاری خواستن از خداوند بوسیله اولیاء و شفاعت معصومین از اموری است که مورد تاکید زیادی قرار گرفته و در سیره بزرگان نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین وسیله‌ها از آن استمداد گرفته می‌شود. جوانان می‌توانند با توسل به اهل بیت خود را از همه ناملایمت‌ها عبور دهند.

ترک معصیت؛ گناه و معصیت مانند شعله آتش اعمال را از بین می‌برد. لازم و ضروری است که برای ارتقای درجات معنوی پس از انجام و عمل نمودن به واجبات و اعمال نیک، سخت مواظب حفظ و بقای آن باشند. شرط اصلی این است که جوان با اجتهاد و کوشش در برابر حوادث نفسانی ادعای خود را به اثبات برساند.امام صادق(ع) در این باره می‌فرماید: کسی که گناه و عصیان می‌کند خدا را دوست ندارد. جوانی که پس از انجام عمل‌های نیک و شایسته گناه می‌کند هرگز نباید انتظار حفظ و باقی ماندن اثرات آن اعمال باشد. دروغ، غیبت، تهمت و ترک واجبات همچون باروتی تمام اعمال نیک را از بین می‌برد.

تواضع و فروتنی؛ باید توجه داشت که تواضع و فروتنی در شخصیت اجتماعی یک جوان نقش عمده ای را ایفا می‌کند. جوانان اگر به دنبال محبوبیت اجتماعی هستند اگر دوست دارند در نظر خلق خدا عزت و بزرگی بیابند و اگر مایل هستند که هرگز مقهور کسی نشوند تواضع و فروتنی را از دست ندهند.

منبع: روزنامه آرمان

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 100809 -1 -1

ازدواج
رفتارشناسی
ناهنجاری ها
اصول تربیتی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse