مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ دوشنبه ۳ ارديبهشت -اِلأِثنين ٧ شعبان ١٤٣٩ - Monday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  220   بازدید    تاریخ درج مطلب  23/10/1395    
 
 
نبود اعتبارات و مکان مستقل و آزاد از مشکلات مؤسسات قرآنی همدان

گروه فعالیت‌های قرآنی: مسئولان برخی مؤسسات قرآنی شهرستان همدان نبود اعتبارات، مکان مستقل و آزاد و نداشتن حداقل تجهیزات لازم را از مشکلات خود عنوان کردند.

مؤسسات و خانه‌های قرآن شهری و روستایی به ‌عنوان عضو کوچکی از جامعه نقش بسیار مهم و اساسی در پیشرفت فرهنگ قرآنی، بی‌سوادی و مهارت‌های زندگی به ویژه سبک زندگی ایرانی_اسلامی ایفا می‌کنند، هدف اساسی از احداث مؤسسات و خانه‌های قرآن، تربیت و آشنایی مخاطبان با قرآن کریم، نشر و ترویج فرهنگ آن، ارتقاء مبانی اسلام، حرکت به سوی رشد و ترقی و کمال، ایجاد زمینه‌های آموزشی و توسعه فرهنگ دینی و تربیت انسان‌ها و هدایت آنها به سوی کسب معنویات و کمک به جامعه برای قرار گرفتن در مسیر کمال مطلوب است.

همچنین از دیگر اهداف تأسیس این تشکل‌های قرآنی، ساماندهی جلسات خانگی قرآن، گسترش و ترویج فرهنگ قرآنی و تلاش برای ریشه‌کنی بی‌سوادی قرآنی در جامعه و کاربردی کردن آموزه‌های قرآن در زندگی مردم است که البته نیازمند برنامه ریزی دقیق، حمایت و داشتن حداقل امکانات است.

قرآن آموزی در زمان‌های گذشته نشانگر فعالیت‌های دینی مؤثر و مفیدی است که توسط مؤمنین و براساس تکلیف شرعی و ضرورت‌های عصر خویش در راستای ترویج ارزش‌های معنوی انجام می‌شده است، ایجاد مکان‌هایی جهت آموزش قرآن کریم تحت عنوان «مکتب‌خانه» از مصادیق تشکل‌های قرآنی مردمی بود که در مسیر اشاعه، نشر فرهنگ و اخلاق قرآنی مؤثر بوده و به اعتراف بسیاری از بزرگان و نسل انقلاب، خمیرمایه انقلابیون از حضور در همین مکتب خانه‌ها شروع یافت.

صرف نظر از برخی روش‌های منسوخ شده که خاطرات ناخوشایندی را در ذهن معدودی ازافراد بجای گذاشت، برکات مکتب خانه‌ها انکارناپذیر بوده و بر همین اساس است که مقام معظم رهبری از آنها به عنوان یک نعمت یاد می‌کنند، احیای این مجموعه‌های معنوی و قرآنی با شرایط و اقتضائات نوین در عصرحاضر که فرزندان این مرز و بوم در معرض آسیب‌های مختلف فکری و اجتماعی قرار گرفته اند ضرورتی جدی است.

با درك این ضرورت و با توجه به هدف مشترك سازمان دارالقرآن‌كریم و معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت كشور برای توسعه فعالیت‌های قرآنی در مناطق شهری و محلات، تفاهم ‌نامه همكاری بین این دو منعقد شد تا با تشریک مساعی و بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود، اقدام به زمینه‌سازی برای ایجاد و توسعه مؤسسات و خانه‌های قرآنی شود.

خسرو زند، مدیر مؤسسه طریق وحی همدان در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از همدان، اظهار کرد: این مؤسسه از سال ۷۱ فعالیت قرآنی داشته است اما فعالیت خود را به طور رسمی از سال ۸۸ در حوزه‌های مختلف قرآنی، فرهنگی و ورزشی آغاز کرد.

وی افزود: در بخش فعالیت‌های قرآنی، آموزش رشته‌های رو‌خوانی، روانخوانی تجوید، حفظ و مفاهیم برای دانش آموزان و دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی اعم از ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان و دانشگاه است که می‌توان تعداد آن را حدود ۱۳۰ نفر برشمرد که از این میان تعدادی از آنها موفق به کسب مقام‌های برتر در مسابقات کشوری قرآن کریم و نهج‌البلاغه شده‌اند.

زند با بیان اینکه فعالیت‌های این مؤسسه ویژه برادران است، اضافه کرد: کلاس‌های آموزش قرآن با حضور ۷ مربی در روز‌های یکشنبه، پنج‌شنبه و جمعه در مؤسسه دایر است، در بخش فعالیت‌های فرهنگی نیز مؤسسه با برگزاری یادواره شهدا، نشست‌ها و همایش‌های قرآنی، چاپ نشریه، برگزاری مسابقات مختلف قرآنی و اردو‌های فرهنگی و در بخش ورزشی نیز با تدارک رشته‌های کاراته و فوتسال برنامه‌های خوب و جذابی را برای قرآن آموزان مهیا کرده است.

 

ارتباط خوب با پایگاه بسیح مسجد، شانسی برای استفاده از امکانات و فضای آنها

مدیر مؤسسه طریق وحی ادامه داد: فعالیت‌های عمده این مؤسسه در مسجد منطقه انجام می‌شود اما از آنجا که فضای آموزشی کوچک و بسته است در منازل نیز برنامه‌هایی اجرا می‌شود، با توجه به ارتباط خوب مو=ؤسسه با پایگاه بسیج مسجد، امکان استفاده از فضای این بخش و امکانات آموزشی به روز آنها را نیز داریم.

وی گفت: با توجه به استعداد‌های خوب و سرشاری که در این مؤسسه قرار دارد اما آنگونه که باید از آنها حمایت نمی‌شود بنابراین جهت تشویق و ترغیب هر چه بیشتر و دوام و حضور مستمر آنها در مؤسسه باید به فعالیت‌های فرهنگی اهمیت ویژه‌ای داد و هزینه کرد که این خود کمک خیرین را می‌طلبد.

زند از مهمترین مشکلات مؤسسه طریق وحی را کمبود مربیان متخصص و اهل فن، نبود بودجه و اعتبارات جهت اجرای هر چه بیشتر برنامه‌های فرهنگی و قرآنی و تشویق و ترغیب قرآن آموزان به ادامه فعالیت‌ها و نبود مکان مستقل و آزاد جهت برگزاری دوره‌ها و کاهش سهمیه کلاس‌های این مؤسسه دانست و عنوان کرد: از مسئولان انتظار می‌رود از مؤسسات قرآنی و فعالیت‌های آنها حمایت و پشتیبانی کنند این در حالیست که بودجه قرآنی سال ۹۶، از مقدار کنونی نیز کمتر شده است در حالیکه مهمترین خلأ جامعه نبود سواد قرآنی است.

 

اصل و اساس علم، فرهنگ و حوزه‌های دیگر جامعه برگرفته از قرآن است

وی ابراز کرد: اصل و اساس علم، فرهنگ و حوزه‌های دیگر جامعه برگرفته از قرآن است اما متأسفانه به دلیل عدم حمایت‌های جدی از قرآن، این کتاب سراسر نور و هدایت مهجور مانده است.

اعظم الیاسی، مدیر مؤسسه ریحانه‌النبی(ص) نیز به ایکنا گفت: این مؤسسه از سال ۸۶ به صورت رسمی در رشته‌های روخوانی، روانخوانی، حفظ و مفاهیم با مخاطبان سنی ۴۰ سال، فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی افزود: کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی این مؤسسه با حضور ۶ مربی در طول هفته به صورت متغیر برگزار می‌شود اما به طور عمده روز‌های سه‌شنبه ساعت ۹ تا ۱۱:۳۰ در محل مؤسسه کلاس‌ها دایر است.

الیاسی اضافه کرد: با وجود استقبال بالا متأسفانه مکان آموزشی این مؤسسه یک اتاق ۳۰ متری است که کفاف لازم برای برگزاری برنامه‌های گسترده آن هم با وجود قرآن آموزان بسیار را نمی‌دهد از اینرو دوره‌های آموزشی در پایگاه بسیج مسجد و منازل تشکیل می‌شود.

 

مشکلات مؤسسه ریحانه‌النبی ناشی از کمبود بودجه و حمایت‌های اندک اداره تبلیغات

 

مدیر مؤسسه ریحانه‌النبی(ص) ادامه داد: امکانات آموزشی نیز در این مؤسسه وضعیت خوبی ندارند و به واسطه کتاب انجام می‌گیرد آن هم در عصر فناوری و تکنولوژی که روز به روز در حال پیشرفت است، حق الزحمه مربیان نیز اندک است و شاید بسیاری از آنها را از ادامه مسیر باز دارد که همه این موارد ناشی از کمبود بودجه مؤسسه و حمایت‌های اندک اداره تبلیغات است.

وی اظهار کرد: اگر اعتبارات لازم در اختیار مؤسسه قرار گیرد فعالیت‌ها در بخش‌های دیگر نیز گسترش می‌باید که این خود می‌تواند عاملی در جذب هر چه بیشتر قرآن آموزان و اساتید و مربیان با تجربه و متخصص باشد اما متأسفانه بودجه‌های کشوری در جاهایی صرف می‌شود که شاید ضرورت چندانی برای نیاز‌های بشر امروزی نداشته باشد.

الیاسی بیان کرد: در عصر کنونی، فعالیت‌های قرآنی با محدودیت‌های بسیاری مواجه هستند که از مسئولان انتظار می‌رود به مشکلات جامعه قرآنی توجه ویژه‌ای داشته باشند چرا که استعداد‌های بالقوه‌ای در کودکان و نوجوانان ما نهفته است که باید زمینه‌های لازم را برای شکوفایی آنها فراهم کرد تا بتوان هرچه بیشتر قرآن و فرهنگ غنی قرآنی را در میان مسلمانان جهان گسترش و رواج داد.

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 100191 -1 -1

اخبار اداره کل
اخبار شهرستان ها
اطلاعیه ها و بیانیه ها
اخبار عمومی
اخبار نماز جمعه استان
اهداف سازمان
چارت سازمانی
معرفی اداره کل تبلیغات اسلامی
تکریم ارباب رجوع
تبیان
دفاتر تابعه
معاونت فرهنگی
معاونت اداری و مالی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse