مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۸ خرداد -اِلأِثنين ٤ شوال ١٤٣٩ - Monday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  167   بازدید    تاریخ درج مطلب  22/10/1395    
 
 
چرا رنگ دندانم تغيير كرد؟

مصرف قهوه،چاي، دخانيات، افزايش سن، از دست رفتن بافت عصبي دندان از جمله دلايل تغيير رنگ دندان است كه بايد توسط دندانپزشك مورد بررسي قرار گيرد. یکسری عوامل خارجی هستند که بر روی دندان تاثیر می‌گذارند مانند مواد رنگی که فرد مصرف می‌کند مثل قهوه- چای و دخانیات که ذرات رنگی موجود در آنها به مرور زمان باعث تغيير رنگ در دندان مي‌شود؛ که برای برطرف کردن تغییر رنگ بايد از جرم‌گیری یا بروساژ استفاده می‌کنیم.

یکسری تغییر رنگ داریم که در آن، موادی که باعث تغییر رنگ دندان مي‌شوند به بافت داخلی دندان نفوذ مي‌كنند و موجب تغییر رنگ دندان مي‌گردند. این حالت با جرم‌گیری بهبود نمی‌یابد و باید از موادی استفاده کنیم که به داخل دندان نفوذ کند و باعث سفید کردن دندان شود که به آن بلیچینگ می‌گوییم و مردم عامه به آن سفید کردن دندان می‌گویند.

یک نوع از آن‌ها عوامل خارجی است، نو نوع ديگر آن‌ها مصرف داروهایی است که در کودکی مصرف مي‌شود و علت بعدي اين است كه با افزایش سن رنگ دندان زردتر می‌شود. اینها مواردی است که می‌توان با بلیچینگ برطرف نمود.

تتراسایکلین باعث پیشرفت پوسیدگی دندان‌های نمی‌شود.عباسي در ادامه گفت: در بعضی موارد ما یک دندان خاص را داریم که تغییر رنگ پیدا کرده است، یعنی آن دندان تحت تاثیر عواملی، عصبش از بین رفته و تغییر رنگ پیدا مي‌كند. این مورد باید بررسی شود. شاید نیاز به درمان ریشه داشته باشد يا ممکن است عفونتی در اين ناحیه وجود داشته باشد.

معمولا این حالت در دندان‌های جلویی فرد ایجاد می‌شود. شاید چند سال قبل تحت تاثیر ضربه قرار گرفته باشد و فرد متوجه آن نشده باشد و به مرور زمان، عصب دندان از بین رفته باشد. این نوع خمیر دندان‌ها به دو صورت عمل می‌کنند. برخی از آنها مواد ساینده در داخل شان دارند و به علت سایشی که ایجاد می‌کند دندان‌ها را سفید می‌کند که مفید نیست؛ چون مقداری از سطح دندان را دچار سایش می‌کند.

همچنین خمیردندان‌هایی هستند که داخل آنها ترکیبات سفید کننده دارد. از همان موادی که دندان پزشکان استفاده می‌کنند. منتهی با غلظت پایین‌تر. لاک‌ها و برچسب‌هایی که برای سفید کردن دندان تهیه شده است روی سطح دندان اثر منفی ندارد. در مورد ماندگاریش تردید است ممکن است سفید بکند؛ اما خیلی زود رنگ دندان به حالت قبلی اش برگردد.

منبع: روزنامه آرمان

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 100166 -1 -1

تغذیه
بیماری ها
داروشناسی
سلامت جامعه
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse